Live Help

KarttanNakit | Blog

Kredi kartı borcu, borç taksitlendirme ve bankalar hakkında güncel haberler!

 • Ana Sayfa
  Ana Sayfa Sitedeki tüm blog iletilerine buradan bakabilirsiniz.
 • Kategoriler
  Kategoriler Bu blogda kullanılan kategorilerin listesini görüntüler.
 • Etiketler
  Etiketler Bu blogda kullanılan etiketlerin listesini görüntüler.
 • Blog Yazarları
  Blog Yazarları Sitede beğendiğiniz blog yazarlarını arayın.
 • Takım Blogları
  Takım Blogları Beğendiğiniz takım bloglarını buradan arayın.
 • Oturum Aç
KarttanNakit zamanında

Kara listede olana devlet kredi verecek!

Gönderilme: yazar: zaman: Haberler içinde
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • Tıklanma: 1431
 • 0 Yorum
 • Yazdır

Kara listede olana devlet kredi verecek!

Bankalardan ‘kara liste'de olduğu için kentsel dönüşüm kredisi alamayan vatandaşlara finansman desteğini devlet verecek. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evini yaptırmak için kredi almak isteyenlerin karşısına geçmişleri çıkıyor.

Daha önceden aldıkları kredileri ödemedikleri için kara listeye alınan kişilere krediyi devlet verecek. 

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, kamuoyunda kentsel dönüşüm projesi olarak bilinen, riskli binaların yıkılarak yenisinin yapılmasını öngören afet yasasının finansman ayağına bir yenisi daha eklendi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bankalarla ardı ardına 'kredi anlaşması' imzalayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bankalardan kredi kullanamayantüketiciler için de formül geliştirdi.

Buna göre, kara listede olduğu için bankalardan eli boş dönen riskli yapıların sahiplerine bakanlık, özel sözleşmelerle kredi kullandıracak. Bakanlık, kara listeye düştüğü için kredikullanamayan ancak kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen vatandaşlara yönelik hazırlanan alternatif kredi paketi hazırladı.

Bakanlık teminat alacak

Buna göre kentsel dönüşüm protokolü imzalanan bankalardan kredi alamayan riskli binanın sahibi, kredi alamadığına ilişkin bir dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuruda bulunacak. İl müdürlükleri de başvuru sahibi ve riskli yapı ile ilgili inceleme yapacak.

İnceleme sonucunda, riskli yapı sahibine 'özel hesaptan' kredi kullandırılması kararlaştırılacak. İl müdürlüğü ile vatandaş arasında bir borç sözleşmesi imzalanacak. Bakanlık, bankalardaolduğu gibi gerekli teminatları alacak ve kullandırılacak krediye faiz işletilmeyecek.

Faiz yerine krediler TÜFE'ye endeksli olacak. Kredi tutarı ise konutun maliyetine ve boyutuna göre değişecek. Yetkililer kullandırılan kredilerin konutun bedelini geçemeyeceğini belirttiler.

5 KALEMDE FİNANS DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli yapı sahiplerine, 5 ayrı kalemde finans desteği sağlanacak.

1- Kredilerde faiz yükünün yarısına yakınını devlet karşılayacak.
2- Riskli yapı sahiplerine 600 liraya kadar kira yardımı yapılacak.
3- Vatandaşlara yıkım kredisi verilecek. Bu kapsamda bin metrekarelik bir binanın yıkımı için 6 bin liraya kadar kredi verilecek.
4- Vatandaşlar, binalarının riskli olup olmadığını tespit ettirmek için 600 liraya kadar kredidesteği alabilecekler.
5- Kara listedeki vatandaşa, bakanlık özel sözleşmeyle kredi verecek.
Batıda evin anahtarı kadında

TÜRKİYE'DE gayrimenkul sahipliğinde Doğu'dan Batı'ya gidildikçe kadınların oranı artıyor.Kadınların en fazla gayrimenkul sahibi olduğu illerin başında sayı olarak Ankara ve İstanbul, oran olarak ise Bayburt, Yalova ve Çankırı geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Tapu ve Kadastro GenelMüdürlüğü, Türkiye genelinde gayrimenkullerin sahiplik oranı üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonucunda, gayrimenkullerin yüzde 65'ine erkeklerin, yüzde 35'ine kadınların sahipolduğu ortaya çıktı.Sitelinkx by eXtro-media.de

Yorumlar

 • Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazın

Misafir Cuma, 27 Mart 2015